Basia jest zwykłą polską pięciolatką. Dzieci ją kochają właśnie za to, że jest "prawdziwa" i ciekawa świata. Martwi się, smuci, raduje, a przede wszystkim zadaje pytanie o otaczającą ją rzeczywistość. Jest taka jak każdy pięciolatek. I właśnie dlatego bohaterka opowiadań Zofii Staneckiej tak szybko zyskała sympatię najmłodszych czytelników.

Dziewczynka uwielbia paski, szczególnie biało - czerwone. Nosi pasiaste ubrania o każdej porze roku. To właśnie ten charakterystyczny element posłużył jako motyw przewodni podczas "Basiowego Balu Pasiastych", który odbył się w naszym przedszkolu. Na tak wielkim wydarzeniu nie mogło zabraknąć samej Basi, która przybyła na Bal by bawić się wspólnie z dziećmi.

W zabawie wzięły udział dzieci z grupy II i III. Wcześniej dzieci wysłuchały opowieści o Basi i jej nowym koledze z Haiti - Titim, przy okazji mogły poznać zabawy i piosenki haitańskie.

Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał dyplom uczestnictwa w "Haitańskim Basiowym Balu Pasiastych" wraz z zaświadczeniem, że poznał kulturę i zwyczaje panujące na odległej wyspie.